2016 Parliamentary Elections

Preliminary Results Give Georgian Dream a Constitutional Majority

0 comments
საქართველოს პარლამენტი, ქუთაისი Photo: Spartaky / Wikipedia

The Central Electoral Commission has published the preliminary results of yesterday’s runoff vote. Combined with the results of the first round of voting on October the 8th, the Georgian Dream now look set to have a constitutional majority with preliminary results showing them to have claimed 115 of the 150 seats available in the parliament. The United National Movement won 27 seats while the Patriots Alliance received six. A first-past-the-post majoritarian seat was won by a member of the Topadze-Industrials, while an independent candidate Salome Zourabichvili won a seat in the Mtatsminda district. The full list of MPs which will enter the new parliament can be seen below.

The Georgian Dream’s proportional list MPs (44 seats):

  1. Giorgi Kvirikashvili

  2. Kakha Kaladze

  3. Irakli Kobakhidze

  4. Tamar Chugoshvili

  5. Giorgi Gakharia

  6. Akaki Zoidze

  7. Tamuna Khulordava

  8. Roman Kakulia

  9. Sopo Katsarava

  10. Irina Phruidze

  11. Kakhaber Kuchava

  12. Kobakhidze Manana

  13. Beselia Eka

  14. Kvachantiradze Zviad

  15. Dzidziguri Zviad

  16. Zhorzholiani Gia

  17. Gachechiladze Giorgi

  18. Kovzanadze Irakli

  19. Poghosian Ruslan

  20. Darzievi Makhir

  21. Khabadze Archil

  22. Khabelovi Leri

  23. Manukian Samvel

  24. Japaridze Viktor

  25. Kantaria Nukri

  26. Daseni Isko

  27. Samkharadze Dimitri

  28. Zardiashvili Vano

  29. Shalelashvili Shota

  30. Tripolski Erekle

  31. Tsiklauri Miriani

  32. Kakhiani Giorgi

  33. Arveladze Revaz

  34. Tskitishvili Dimitri

  35. Bukia Giga

  36. Kokhreidze Teimuraz

  37. Chkuaseli Teimuraz

  38. Kudba Svetlana

  39. Ionatamishvili Rati

  40. Chrdileli Otar

  41. Erqvania Aleqsandre

  42. Machavariani Endzela

  43. Benashvili Gia

  44. Kopaliani Karlo

The Georgian Dream’s Majoritarian Candidates (71 majoritarian seats):

  1. Gegidze Bidzina

  2. Khutsishvili Zaza

  3. Mdinaradze Mamuka

  4. Goguadze Nino

  5. Gia Volski

  6. Irakli Shiolashvili

  7. Samvel Mizroevi

  8. Goderdzi Chanqseliani

  9. Gogi Meshveliani

  10. Kakha Oqriashvili

  11. Ruslan Gajiev

  12. Zaqaria Kutsnashvili

  13. Giorgi Totladze

  14. Gedevan Popkhadze

  15. Enzel Mkoiani

  16. Elguja Gotsiridze

  17. Paata Kvizhinadze

  18. Grigol Liluashvili

  19. Grigol Mikelade

  20. Tsotne Zurabiani

  21. Gocha Enuqkidze

  22. Archil Talakvadze

  23. Otar Danelia

  24. Anzor Bolkvadze

  25. Levan Gogichaishvili

  26. Beqa Odiasharia

  27. Irakli Abuseridze

  28. Davit Chichinadze

  29. Beka Natsvlishvili

  30. Giorgi Mosidze

  31. Mariam Jashi

  32. Shota Khabareli

  33. Zaza Papuashvili

  34. Ivliane Tsulaia

  35. Sopio Kiladze

  36. Mikheil Kavelashvili

  37. Zaza Gabunia

  38. Koba Kobaladze

  39. Levan Kobiashvili

  40. Levani Koberidze

  41. Roma Muchiashvili

  42. Davit Songhulashvili

  43. Guram Matcharashvili

  44. Irakli Sesiashvili

  45. Gela Samkharauli

  46. Paata Mkheidze

  47. Giorgi Begadze

  48. Tamaz Naveriani

  49. Dimitri Khundadze

  50. Irakli Mezurnishvili

  51. Ioseb Makrakhidze

  52. Tengiz Khubuluri

  53. Giorgi Kopadze

  54. Genadi Margvelashvili

  55. Dimitri Mkheide

  56. Koba Narchemashvili

  57. Koba Lursmanashvili

  58. Shalva Kiknavelidze

  59. Sultan Makhatadze

  60. Nino Tsilosani

  61. Irakli Khakhubia

  62. Irakli Beraia

  63. Irakli Beraia (There will be 2 Irakli Beraias in Parliament)

  64. Merb Qvaraia

  65. Edisher Toloraia

  66. Goga Gulordava

  67. Pati Khalvashi

  68. Levan Bezhanidze

  69. Mukhran Vakhtangadze

  70. Koba Nakaidze

  71. Ilia Nakashidze

 

The United National Movement, 27 party list seats

  1. David Bakradze

  2. Sandra Roelofs

  3. Elene Khoshtaria

  4. Roman Gotsiridze

  5. Nika Melia

  6. Giorgi Tughushi

  7. Otar Kakhidze

  8. Salome Samadashvili

  9. Irakli Abesadze

  10. Sergi Kapanadze

  11. Sergo Ratiani

  12. Giorgi Kandelaki

  13. Lela Keburia

  14. Akaki Bobokhidze

  15. Giga Bokeria

  16. Tengiz Gunava

  17. Irma Nadirashvili

  18. Mamuka Chikovani

  19. Tinatin Bokuchava

  20. Giorgi Tevdoradze

  21. Zurab Chiaberashvili

  22. Lasha Damenia

  23. Khatuna Gogorishvili

  24. Nikoloz Nakopia

  25. Zaza Kedelashvili

  26. Azer Suleimanov

  27. Giorgi Tsereteli

The Patriots’ Alliance of Georgia (6 party list seats)

  1. Irma Inashvili

  2. Ada Marshania

  3. Nato Chkheidze

  4. Giorgi Lomia

  5. Gela Mikadze

  6. Emzar Kvitsiani

Topadze-Industrials (1 seat)

  1. Simon Nozadze

Independent Candidate (1 mandate)

  1. Salome Zurabishvili

Comments

Log in or Register